Ing. Libor Friedel, MBA

S EBS spolupracuje od roku 2012. Vyučuje v předmětech Strategický management, Strategické techniky a analýzy, Tvorba podnikové vize, Management změn, Project Management (anglicky) a Innovation Management (anglicky). Lektor, kouč a konzultant. Vystudoval strojní fakultu VUT v Brně (1987), titul MBA získal v roce 2000 na Sheffield Hallam University. Několik let působil jako ředitel Centra aplikovaného ekonomického výzkumu Fakulty ekonomiky a managementu UTB ve Zlíně, kde se zabýval výzkumem klastrů. Byl za Českou republiku členem European Cluster Policy Group při Evropské komisi. Zabýval se také problematikou managementu znalostí a intelektuálního kapitálu. 10 let byl hodnotitelem a vedoucím hodnotitelem Národní Ceny ČR za kvalitu, stál u zrodu některých benchmarkingových iniciativ (BenchmarkIndex, IMP3rove) v České republice a rozjezdu programu zlepšování inovační výkonnosti MSP (IMP3rove) v ČR. Po celou kariéru jej provází zájem a rozšiřování odbornosti v oblasti strategického řízení a kvality. V současné době působí na volné noze (OSVČ). Má rád komplexní přístup a pohled na manažerské výzvy z různých perspektiv. Spolupracoval se stovkami firem v ČR. Kromě organizačního přístupu se v posledních letech věnuje i individuálnímu koučování. Publikační činnost je součástí jeho CV. Publikoval v časopisech a sbornících z konferencí v ČR a zahraničí, při přednáškách v USA, Jižní Africe, Nizozemí, Itálii atd. Je spoluautorem knihy o klastrech. S EBS spolupracuje od roku 2012. Vyučuje v předmětech Strategický management, Strategické techniky a analýzy, Tvorba podnikové vize, Management změn, Project Management (anglicky) a Innovation Management (anglicky). Byl a je konzultantem řadě studentů při přípravě jejich dizertačních prací, stejně tak jako oponentem dizertačních prací jiných studentů ÚPPV a EBS.
person
Webináře + Blog + Tematická setkání + Studentská sekce = Synergie a komplementarita (doufám)

Webináře + Blog + Tematická setkání + Studentská sekce = Synergie a komplementarita (doufám)

Nepatřím mezi horlivé zastánce virtuálního studia. Své MBA studium mezi lety 1997-2000 jsem si poctivě „odchodil“, „odseděl“ na přednáškách, oddiskutoval, „odrešeršoval“, „odpublikoval“ i týmově se spolužáky odpracoval a odprezentoval. Včetně mnoha assignmentů (seminární práce k předmětům) a závěrečné „dizertačky“. Možná je to právě tím – zkušeností ze studia (Sheffield Hallam University), bez technologických vymožeností - že jsem kapku konzervativnější.

Přečíst celý článek
person
Kultura a/nebo strategie - co je víc?

Kultura a/nebo strategie - co je víc?

„Kultura si dá strategii k snídani“ („Culture eats strategy for breakfast“) - to je citát, připisovaný manažerskému mudrci Peterovi Druckerovi. Jak však píše konzultant Michael Reidy v článku pro Interacion Associates [1], náleží spíše dvěma manažerům – bývalému prezidentovi Ford America Marku Fieldsovi a bývalému CEO firmy Merck Richardu Clarkovi. Podstatné je však poselství.

Přečíst celý článek
person
Umělá inteligence (AI) ve službách strategického řízení (3 – Otazníky a výzvy)

Umělá inteligence (AI) ve službách strategického řízení (3 – Otazníky a výzvy)

Je zde třetí pokračování poznámek k umělé inteligenci a jejímu využití ve prospěch strategie a strategického řízení. Po úvodních poznámkách jsem se zabýval výhodami a přínosy. Nyní je na řadě druhá strana mince - otazníky a rizika dalšího vývoje. K tomu samozřejmě nemám žádnou věšteckou kouli, ale považuji téma topící se v opojném mlžném oparu všeobecného nadšení z AI za vyzývavé, opodstatněné a důležité.

Přečíst celý článek
person
Umělá inteligence (AI) ve službách strategického řízení  (1 - Úvodní poznámky)

Umělá inteligence (AI) ve službách strategického řízení (1 - Úvodní poznámky)

Po několika článcích (a webinářích), které jsem věnoval fenoménu prospívání, štěstí a také silným stránkám se vracím opět ke strategickému řízení (jakožto předmětu, kterému se věnuji ve vztahu ke studentům EBS a ÚPPV). Jsem konzervativní člověk, takže jsem (zatím?) nikdy nenapsal článek s pomocí AI. Ani nevím, zda a jak může AI pozitivně ovlivnit lidské prospívání a štěstí. Je však jisté, že Ai ovlivňuje, a bude ovlivňovat proces strategického řízení, a to v mnoha aspektech a perspektivách.

Přečíst celý článek
person
Vedení založené na silných stránkách – lídři ve své síle

Vedení založené na silných stránkách – lídři ve své síle

Marcus Buckingham je jeden z autorů, který stál u zrodu „vlny“ opírající se o silné stránky a dlouhodobě se tomuto tématu („strengths-based“ přístup) věnuje. Jako jeden z prvních „odhalil“ tři prolínající se vlny, které přístup založený na silných stránkách formovaly a ovlivnily (Buckingham 2005, 2007, 2008, 2011). Dobře se to hodí ke shrnutí základů a tomu, co zaznělo na mém webináři Leadership založený na silných stránkách 25.4.2024.

Přečíst celý článek
person
Uznalé zkoumání se zkratkou AI (Appreciative Inquiry)

Uznalé zkoumání se zkratkou AI (Appreciative Inquiry)

V 80. letech minulého století vyvinul David Cooperrider organizační rámec, který identifikuje a zesiluje to, co ve společnosti, v organizaci, u člověka nebo v týmu funguje. Jeho strukturovaná metoda, jak rozvíjet komunity, organizace, týmy a jednotlivce ukázala svou kapacitu vytvářet pozoruhodné výsledky organizací a řešit komplexní společenské a environmentální problémy. Je uplatnitelná v projektech organizačního rozvoje, restrukturalizace, změn, implementace strategie a dosahování vize. Může také zlepšovat dialog, posilovat komunikaci a zvyšovat vnitřní porozumění v organizacích a ve vztazích k zákazníkům a dalším zainteresovaným stranám.

Přečíst celý článek

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.