v době (23.1.2025), kdy byl čerstvě inaugurován (staro)nový prezident USA a také se ke konci chýlilo v Davosu výroční jednání WEF (Světového ekonomického fóra)- Obě tyto události okamžitě vyvolaly černo-bílé zkreslení (a rej hejtrů a trollů z „obou stran“). Na druhou stranu je jisté, že ovlivní to, jaké trendy se v nejbližší době vzedmou v další vlny.
Vlivy, které působí na různorodě trendy s dopadem do strategií a strategického řízení se ještě budu zabývat v některém z příštích článků. Mezi trendy však patří (a drží se minimálně od covidového poplachu) ODOLNOST/RESILIENCE. To je spojeno s dalším trendem, který se může zdát v dnešní době, plné kognitivních zkreslení, nenápadný nebo pro zaměstnavatele odtažitý, podceňovaný nebo dokonce zástupný a falešný. Je to WELL-BEING a PÉČE O PSYCHICKÉ ZDRAVÍ (manažerů i zaměstnanců).
Cesta od toho to typu zdraví k pragmatickému pojetí produktivity, výkonnosti, návratnosti investic či zisku jistě není přímočará, snadno měřitelná, ani na seznamu priorit organizací, které se potýkají s „vážnějšími“ či „existenčními“ problémy a výzvami. Článek Nervy ze železa byl jedním z doteků toho, jak křehká může být ne/rovnováha mezi pohodou, angažovaností a bojem či útěkem či zamrznutím a neschopností jednat.
Pojďme se v článku podívat alespoň částečně zorientovat a podívat na pár pohledů a tipů.
Well-being jako součást psychického zdraví (a strategie)
Vnímám psychiku, well-being a další „nemanažerská“ či „nestrategická“ témata jako naopak něco, co silně ovlivňuje silné a slabé stránky organizací v jejich SWOT rozborech. Proto o nich také píšu a vedu webináře, byť nejsou v oficiálním portfoliu předmětů např. studijního programu MBA strategický management.
Stejně jako kdysi David Cooperrider svým pojetím obohatil perspektivu „řešení příležitostí“ do konceptu uznalého oceňování (Appretiative Inquiry), tak i Martin Seligman a Mihaly. Czikszentmihály obohatili pohled „tradiční“ psychologie „Freudovské pohovky“ („je se mnou něco špatně“) o pohled pozitivní psychologie („jsem OK a mohu na tom stavět“).
Rozmanité hierarchické vztahy, konflikty, slabá komunikace, přílišná kritika, nedůvěra a další neduhy v organizacích a jejich prostředí často přiživují perspektivy „problémů“ a „je se mnou něco v nepořádku“ / „nejsem dost dobrý/výkonný/efektivní/produktivní…“ a téměř dávají zapomenout na pozitivní a zdravé jádro, minulé úspěchy, silné stránky a to dobré, na čem LZE stále budovat!
Z práce vám může být špatně – a práce vás může těšit. Co z toho nastane závisí na tom, kdo jste, co děláte a jak s vámi zachází v práci. Práce, která je obohacující, zahrnuje dobré vztahy s kolegy a příležitostí pravidelně cítit a vnímat pocit úspěchu je klíčovým faktorem psychické pohody. Psychická pohoda zahrnuje tři hlavní části:
- fyzickou pohodu (spánek, cvičení, návyky…)
- sociální pohodu (pozitivní vztahy, podpůrná sociální síť…) a
- psychickou pohodu (schopnost udržovat si pozitivní přístup, smysl a význam bytí a konání, schopnost zvládat stres…)
Je důležité si také uvědomit, že některé další populární pojmy jako „pracovní spokojenost“ nebo „motivace“ nejsou totéž jako psychická pohoda (well-being). Pracovní spokojenost je o tom, jak se někdo cítí spokojen se svou prací v současném zaměstnání. Je to jistě faktor psychické pohody, ale ku příkladu je docela možné, že někdo bude spokojen se svou konkrétní prací, ale bude velmi nešťastní ze vztahů s některými kolegy, kvality řízení, které se mu dostává apod. Totéž platí, pokud jde o motivací. Můžete se cítit velmi nabití energií pro pracovní úkol a pracovat velmi tvrdě, protože cítíte, že je to důležité a nechci to nechat ostatní na holičkách, ale s tím spojené pracovní vytížení a nedostatek dostupných zdrojů vás může frustrovat a vy se budete cítit nešťastní.
Psychické (mentální, fyzické, emocionální, sociální) zdraví, pohoda, odolnost, vyrovnanost, vzájemný respekt a (sebe)důvěra a další mají nepochybně vliv na „dobré bytí“ a kvalitu spolupráce, rozhodování, formulování cílů, plánování, vedení lidí a řadu dalších aspektů, podstatných pro dobré řízení a naplňování vůdcovských a manažerských rolí, včetně přípravy a implementace strategie a jejich kroků. Rovněž samotný přístup k psychické pohodě vyžaduje ze strany organizací strategické myšlení a přístup.
Je třeba si stále znovu uvědomovat, že well-being a psychické zdraví neznamenají absenci problémů. Není to koncept růžových brýlí, vznášení se na obláčku nebo pozitivního myšlení za každou cenu.
Množství literatury a studií přináší argumenty a pohledy na propojení prospívání s mnoha aspekty (technologií, robotikou, perfekcionismem, zaměstnaneckými smlouvami, mezinárodnímu odlišnostmi, stárnutím, stresem, subjektivitou, fyzickou aktivitou, všímavostí a dalšími. Tato komplexnost naznačuje, že není snadné zkoumat kauzality (příčiny a důsledky). Příčiny naší pohody a důsledky naší pohody. To je ryze individuální.
Náš dynamický a technologiemi opředený svět nás mnohdy vede spíše cestou „well-doing“ (dobrého dělání) něž „well-being“ (dobrého bytí či existence - překlady „psychická pohoda“ nebo „prospívání“ jsou sice zažité, ale mizí z nich ono „bytí“/existence). Bytí/existence se zdá být natolik „samozřejmé“, že věnujeme pozornost dělání. Odklon od obyčejného vnímaného bytí/existence k nadměrnému dělání či myšlení vede snadno k zahlcení, ztrátě citlivosti a stresu (boji nebo útěku). To pak může vést k tomu, že aktivity odbourávání stresu (včetně např. podporujících zaměstnaneckých benefitů) jsou považovány za well-being. Stejně jako výše uvedená záměna za motivaci či pracovní spokojenost.
Starořecké vlivy
Psychická pohoda má dvě důležité složky. Subjektivní pocity štěstí, které přináší něco, co nás baví a zároveň pocit, že to, co děláme s naším životem má nějaký smysl a účel. Termín „hedonický" se obvykle používá k označení subjektivních pocitů štěstí.
zatímco méně známý termín „eudaimonická“ pohoda se používá se k označení účelového aspektu psychické pohody. Psycholožka Carol Ryffová (2006) vytvořila poměrně jasný model, který rozděluje eudaimonickou pohodu do šesti klíčových částí (obr.1).
Dobrý život je vyvážený a celistvý, zapojuje každý z různých aspektů naší psychické pohody, místo aby byl úzce zaměřen. Kořeny přístupu Ryffové hledejme v Aristotelově spisu Etika Nicomachova, kde cílem života není cítit se dobře (dobrý pocit), ale místo toho žít ctnostně.
Obr. 1. Kategorie well-being. Zdroj: Ryffová (2006)
„Domény“ psychické pohody
Britský CIPD (The Chartered Institute of Personnel and Development) identifikoval řadu vzájemně propojených „domén“ psychické pohody zaměstnanců. Ačkoli neexistuje žádný „univerzální“ přístup k navrhování strategie zdraví a psychické pohody, její obsah by měl vycházet z jedinečných potřeb a charakteristik organizace a jejích zaměstnanců. Co mezi ně patří? Využijte následující řádky jako inspiromat nebo „checklist“ pro doplňování nápadů.
- Zdraví
- Tělesné zdraví – Podpora zdraví, správná rehabilitační praxe, zdravotní prohlídky, benefity pro duševní pohodu, zdravotní pojištění, zvládání postižení…
- Fyzická bezpečnost - Bezpečné pracovní postupy, bezpečné vybavení, školení v oblasti osobní bezpečnosti a BOZP…
- Duševní zdraví - Zvládání stresu, hodnocení rizik, dovednosti v řešení konfliktů, školení liniových manažerů, aby dokázali vést obtížné konverzace…
- Dobrá práce
- Pracovní prostředí – Ergonomicky navržené pracovní prostory, otevřená kultura…
- Dobrý liniový management – Efektivní zásady vedení lidí, školení pro liniové manažery (mistry, předáky, týmlídry), management při nepřítomnosti v nemoci.
- Pracovní nároky - Návrh práce, pracovní role, kvalita práce, pracovní vytížení, pracovní doba, spokojenost s prací, rovnováha mezi pracovním a soukromým životem (WLB.…
- Autonomie – Kontrola, inovace, whistleblowing…
- Řízení změn - Komunikace, zapojení, vedení…
- Plat/mzda a odměny – Spravedlivé a transparentní postupy odměňování, nefinanční uznání a ocenění, benefity…
- Hodnoty/principy
- Vedení - Založené na hodnotách, jasné poslání a cíle, strategie zdraví a pohody, řízení společnosti, budování důvěry…
- Etické standardy - Důstojnost v práci, společenská odpovědnost firem, komunitní investice, dobrovolnictví (pozor na formálnost „odpustků“).
- Začlenění a diverzita – Oceňování rozdílů, kulturní angažovanost, školení pro zaměstnance a manažery (dost výbušné téma a další trend s dopadem na strategii)…
- Kolektivní/sociální aspekty
- Hlas zaměstnance - Komunikace (včetně transparentní/kruhové), konzultace, skutečný dialog, zapojení do rozhodování…
- Pozitivní vztahy – Styl řízení, týmová práce, zdravé vztahy s vrstevníky a manažery, důstojnost a respekt…
- Osobní růst
- Kariérní rozvoj - Mentoring, koučování, řízení výkonnosti, plány rozvoje, využití dovedností, plánování nástupnictví…
- Emocionální – Pozitivní vztahy, osobní trénink odolnosti, finanční well-being…
- Celoživotní učení – Plány rozvoje (výkonnosti), přístup ke vzdělávání, pravidelná a kariérní hodnocení, technické a odborné vzdělávání a rozvoj, náročnost práce…
- Kreativita - Otevřená kultura spolupráce, inovační workshopy…
- Volba dobrého/vhodného životního stylu
- Pohybové aktivity - Vycházkové kluby (výborný je z mé zkušenosti Nordic Walking), polední jóga, charitativní procházky, využití lesa…
- Zdravé stravování - Výběr zdravého menu v jídelně, osvěta…
- Finanční pohoda a prospívání (obestřeno mnoha kognitivními zkresleními!)
- Spravedlivé odměňování a politika benefitů – Mzdové sazby vyšší než zákonná národní minimální/životní mzda, systém flexibilních výhod…
- Plánování odchodu do důchodu – Postupný odchod do důchodu (vč. přípravy lidi, kteří se blíží k důchodu, něco jako důchodový outplacement), pozornost věnovaná stárnutí…
- Finanční podpora zaměstnanců – dluhové poradenství, nasměrování na externí zdroje bezplatného poradenství, přístup k nezávislým finančním poradcům…
Vsaďte (např.) na vyváženost
Snad z výše uvedeného vyplývá, že psychická pohoda není pouze otázkou pro HR oddělení a personalisty, ale má širší strategické dopady i příčiny. A jako řada „měkkých“ věcí se obtížněji měří přímé finanční přínosy a návratnost. Je zde řada možných hypotéz, které můžete vložit do strategických map, např. s využitím konceptu Balanced Scorecard.
Psychická pohoda ovlivňuje bezpochyby i to, jak organizace a jejich lidé pojmou a uchopí další výzvy a vypořádají se s trendy o kterých byl na webináři (zmíněném na začátku článku) řeč. Např. šlo o:
- Umělou inteligenci (AI)
- Kybernetickou bezpečnost
- Transparentnost
- Automatizace, robotizace
- Změnu klimatu a klimasmutek
- GRC- správu, řízení rizik a shodu s předpisy
- Třaskavé DEI - diverzitu, rovnost a inkluzi
- a další trendy vyplývající z geopolitika apod.
Jistě bude ještě příležitost se k trendům vrátit.
K tématu well-being, prospívání, štěstí a dalším podobným si můžete přečíst i další příspěvky na blogu. Řada odkazů je součástí tohoto článku jako hyperlinky, zde ještě uvádím odkazy na některé další články, s přáním dobré pohody.
Další odkazy na mé články:
- https://www.ebschool.cz/perma-kyprete-pudu-sve-osobni-a-manazerske-pohody
- https://www.ebschool.cz/vedeni-zalozene-na-silnych-strankach-lidri-ve-sve-sile
- https://www.ebschool.cz/well-being-a-stesti-faktory-zivotni-pohody-a-dobreho-byti-manazeru-a-lidi-v-organizacich-1-dil
- https://www.ebschool.cz/well-being-a-stesti-faktory-zivotni-pohody-a-dobreho-byti-manazeru-a-lidi-v-organizacich-2-dil
- https://www.ebschool.cz/stesti-jako-soucast-rizeni-cile-role-navyky
- https://www.ebschool.cz/priroda-a-les-jako-soucast-procesu-rizeni