Pracovní výkon ovlivňuje u řady lidí roční období nebo jen změna počasí. Kvůli krátkým a tmavým zimním dnům se cítí skleslejší a smutnější, cítí, že mají méně sil. Ve dnech plných slunce a horkého počasí jim naopak vadí vedro a sluníčko, cítí se demotivovaní, myšlenkami utíkají neustále do volnočasových aktivit a přemýšlí, co by mohli dělat jiného, kdyby nebyli v práci.
Na podzim jsou mlhy a sychravo, vše je skleslé a opadané naopak na jaře zase všechno roste, pučí a kvete a alergici (kterých se najednou v pracovním kolektivu objeví pomalu více než je dohromady všech zaměstnanců) se ohání svou indispozicí. Všichni shodně jsou pak v zaměstnání nesoustředění, náladoví, hůře zvládají stresové situace a mají tendenci nedodržovat termíny.
Tak ale kdy tedy lze pracovat v běžném režimu a plnohodnotně? Kdy je ten správný čas pro podávání 100% výkonů a bezchybné práce?
Vysoké pracovní nasazení v kombinaci se špatnou náladou má vliv na rozhodovací schopnosti. Snižuje odvahu rozjíždět nové projekty, odsouvá nezbytné úkoly na pozdější dobu, a způsobuje problémy s koncentrací. A lidem, kteří práci hledají, navodí pocit, že vlastně rozesílání životopisů nemá smysl stejně jako odepisování na pracovní nabídky.
Řešení je přitom poměrně jednoduché.
Za prvé uvědomit si, že počasí za to nemůže, že mají zaměstnanci termíny nebo, že pracují právě pro konkrétní společnost XY, která má přísné interní procesy. Mořeplavci také museli kdysi na velmi chatrných a oproti dnešním lodím velmi primitivních plavidlech plout ve vedru, v bouřkách, dešti nebo mezi skálami a útesy. A přesto byla objevena Amerika. A přesto obepluli Svět.
Za druhé je tedy velmi důležité mít pozitivní pohled na věc a aplikovat tzv. „Jde to přístupem“. V drtivé většině případů blbé nálady nebo momentálních poklesů ve výkonnosti není třeba hned sahat po prášcích nebo psychologické pomoci. Většinou stačí jen zvolnit. Nemyslím zvolnit pracovní tempo, ale zvolnit mysl, zvolnit stres, zvolnit přemýšlení nad tím kolik toho nezvládáte, ale naopak posílit mysl v tom, kolik už jste toho zvládli. Je dobré mluvit o pocitech s okolím, vyžádat si dovolenou nebo alespoň na nějaký čas změnit režim dne. Stačí udělat jen drobnou změnu. Například budete vstávat o 20 minut dříve (1. změna) a po ránu se oproti zvyklostem osprchujete (2. změna). Nejedná se o nijak dramatický zásah do dosavadního života, a to ani z pohledu času nebo úkonů, ale den najednou získá zcela jiný náboj, zcela jinou perspektivu. A pokud k této aktivitě přistoupíte s „Jde to přístupem“, tak to ani nebudete dělat s nechutí.
Důležité také je nepoddávat se pocitům při prvním ranním pohledu z okna. Jestliže za okny je mlha, déšť, sníh, vedro nebo jiné počasí, není přeci nutné na něj začít hned nadávat. Počasí to stejně nezlepší, ale vy budete mít zaručeně velmi těžký start dne. A jsou dokonce jedinci, kteří si takovéto negativní nálady a nadávání na počasí vyloženě uměle drží. To pak s každým na potkání probírají počasí, vztekají se nad ním a snaží se svojí blbou náladou nakazit ostatní. Ke vší smůle se jim to velmi často i daří. Prostě k počasí přistupte jako k podmínce a k okolnosti, se kterou nic neuděláte. Kdysi jsem někde četl výstižné přirovnání – Trpíte snad gravitací? Trpíte tím, že existuje zemská přitažlivost? Zcela jistě ne. Prostě gravitace je podmínkou pro žití na zemi, nikdo si ji nepřipouští a nikdo si tím pádem nepřipouští, že by gravitace mohla mít negativní vliv na jeho pracovní morálku nebo výkony.
Dalším možným, a z praxe funkčním řešením, je využít toho tzv. špatného počasí pro aktivity, které jste odkládali, když bylo hezky. Jistě si vzpomenete, kolikrát jste řekli, že do divadla, na výstavu, na úklid sklepa nebo garáže teď nemáte ani pomyšlení, protože by byla škoda to dělat, když je venku tak hezky. Výborně, teď tak hezky není a proto není třeba litovat času, který strávíte touto jinou, řekněme interiérovou, aktivitou. Kromě toho, že nebudete trpět výčitkami z promeškaného hezkého počasí, navíc ještě uděláte něco pro svůj osobní rozvoj nebo zkulturnění prostředí, ve kterém žijete.
Zkuste tedy brát špatné počasí jako příležitost, jako výzvu nebo prostě jen jako správný čas pro nové aktivity. Tím pádem je blbá nálada pryč a vy i v nepříjemném počasí budete pracovat efektivně a dosahovat očekávaných výsledků.