Naučte se zacházet s šéfem

Vycházet se šéfem, to umí kde kdo. A kdo to neumí dostatečně, snadno se naučí. Stačí mlčet, poslouchat, neklást odpor a odpovídat „Ano, samozřejmě“. 

Zjednodušeně řečeno. Je šéf, na vše má právo, a když se vám to nelíbí, můžete jít. To není ovšem dlouhodobě únosné, ani pro jednu ze zúčastněných stran. Vás to nebude bavit a šéfa dlouhodobě neuspokojíte. Takže ani jeho to nebude dlouhodobě bavit. I proto jsem v titulku článku zcela záměrně napsal zacházet se šéfem a nikoli vycházet. Jak toho dosáhnout?

 Berte svého šéfa například jako stroj. Každý stroj potřebuje návod k použití. Když je návod dodržován, stroj většinou funguje bezchybně a tak, jak si přejeme. Možná jste si už někdy všimli, že když je spokojený váš šéf nebo šéfová, jste tak nějak spokojenější i vy sami. naucte_se_1Nepodléháte zbytečným stresům, do práce chodíte klidnější a možná i vyrovnanější, případné frustrace si nevybíjíte na svém okolí. Jistě jste si ale všimli, že taková harmonie netrvá dlouho a vrací se ve velmi nepravidelných intervalech. Jak tedy dosáhnout toho, abyste zvýšili pravděpodobnost častější frekvence opakování, která navíc bude trvat déle než dosud? Vyzkoušejte alespoň některou z následujících rad:

Pochopte, o co šéfovi jde

Zkuste se v práci občas dívat na svět a svěřené úkoly očima šéfa a ne očima svýma. Jistě, byli jste vybráni a jste zaměstnáni proto, že máte svojí hlavu potažmo své oči. Zkuste je však na chvíli zavřít a použít oči šéfa. Když zjistíte, co je v rámci zadaných úkolů důležité pro něj, tak snadněji pochopíte, proč to vyžaduje a snadněji se to svým způsobem stane důležitým i pro vás. Budete vědět, co se od vás očekává, aniž by vám to šéf musel říkat. Stejně tak pochopíte, co ho vyloženě nezajímá a čeho se tím pádem, alespoň v kontaktu s ním, vyvarovat.

Pomozte mu vypadat dobře

Nebojte se toho! Nebojte se své úspěchy prezentovat jako společné nebo v některých případech jako jeho s vaší pomocí. Vám to navenek neuškodí (protože přímým hodnotitelem úkolu je váš šéf a ten ví, kdo ho splnil), ale navenek budete vnímáni jako loajální a týmový hráč a navíc – bude-li stoupat váš šéf, vy budete stoupat s ním! To bude jeho čas jak se odměnit (protože bude doufat, že v započatém chování budete pokračovat). No a proč vlastně ne?

 Přestaňte o něm mluvit

Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Přestaňte o něm soustavně mluvit. Neexistuje totiž žádný způsob, jak mít dobrý vztah s někým, na koho si ustavičně stěžujete. Takže ideálně: před jeho podřízenými (vašimi kolegy) mlčet, před jeho nadřízenými přiměřeně chválit, před šéfem samotným zmiňovat nedostatky a případně si postěžovat.

naucte_se_2

Pravidelně s ním mluvte

V návaznosti na předcházející doporučení, snažte se o častou neformální, třeba jen několika slovnou, komunikaci. Na chodbě, ve výtahu, v kuchyňce, prostě kdekoli. A kdybyste se dlouho nepotkali, stavte se alespoň 1 x týdně u něj v kanceláři a třeba ho jen nečekaně pozdravte.

Buďte opatrní

Ale buďte opatrní, aby vaše chování, zvláště pokud ho změníte ze dne na den – což nedoporučuji, lepší je pozvolný náběh – nepůsobilo vtíravě nebo nepříjemně. Svého šéfa znáte, víte, jak reaguje na ty, kteří se vtírají nebo dolézají. Takhle vy nesmíte být vnímáni. Vy nejste dolézaví. Vy jste vstřícní, vy nejste přehnaně kamarádští. Vy jste spolupracující, vy nejste prospěcháři. Vy jste loajální, vy nejste podlézaví.

Mezi těmito postoji je velmi tenká linie, která se snadno překročí, ale vy to zvládnete. Vy jste opatrní!

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.