Budoucnost ICT na dosah, aneb nezapomeňme na všude přítomný cloud
Analytičtí pracovníci firmy Gartner sepsali ve své zprávě pět hlavních trendů do roku 2014. Jakým směrem se IT ubírá a jak bude vypadat blízká budoucnost?
Přečíst celý článekAnalytičtí pracovníci firmy Gartner sepsali ve své zprávě pět hlavních trendů do roku 2014. Jakým směrem se IT ubírá a jak bude vypadat blízká budoucnost?
Žijeme v informační době. Žijeme v době, která nás nutí hledat informace, načerpávat informace, pracovat s nimi, předávat je dále… Doba nás nutí být stále on-line, stále k dispozici, být stále připraveni přijímat nové informace. A vzhledem k tomu, že onu dobu tvoří lidé, tak ti samí lidé té době také podléhají. A jaký to má důsledek?
Uplatňování nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb., (dále NOZ) v zákoníku práce (dále ZP) přináší v praxi nejvíce výkladových komplikací v oblasti skončení pracovního poměru. Odchylné je posuzování důsledků při neplatném skončení pracovního poměru (např. nesprávně uvedený důvod výpovědi) a při rozvázání pracovního poměru způsobem, k němuž se nepřihlíží (např. ústní výpověď.) I když ústní skončení pracovního poměru nebývá běžné, přesto se vyskytuje a NOZ i ZP s takovým postupem – i když nezákonným – počítá.
Profesor C.N. Parkinson, průkopník ve výzkumu fungování veřejných institucí, již před lety napsal, že některé organizace jsou natolik napadené nebezpečnou nákazou, kterou mohou dále šířit, že je nestačí zrušit. Bezpečnější je nechat strhnout i budovu, ve které sídlí. V centru Prahy, kde sídlí Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), by toto řešení bylo asi komplikované. Možná by však i tak stálo za zvážení.
Nauka o hodnotě, řecky timologie (cenosloví) je naukou o hodnotách mravních a estetických. Je to pojem, který provází západní kulturu z antického kadlubu její předkřesťanské doby.
O personalistice, s nadsázkou řečeno, „o práci s lidskými zdroji,“ mohou psát mnozí z odborného hlediska fundovaněji. Já však nemám v úmyslu příslušným odborníkům do toho zasahovat, chci jen tuto oblast v praxi firem a zaměstnavatelů posoudit z jiného úhlu.
Jednou z neodstranitelných náležitostí voleb je rovnost. Neustále opakovaná fráze o tom, že volby mají být rovné, přímé, tajné se vyřkne při každých volbách tolikrát, že i kdyby tomu tak nebylo, tak je to již všeobecně uznávanou pravdou.
V posledních dnech roku 2013 mě velmi zaujal článek, který byl publikován na jednom z nejčtenějších internetových zpravodajských serverů. Článek se věnuje práci přesčas, píše se v něm o tom, že již v každé druhé firmě v České republice, která zaměstnává lidi i na kancelářských profesích, jsou přesčasy běžné. A lidé v kancelářích v Česku prý dokonce pracují výrazně intenzivněji než před dvěma lety. No a já jsem z toho smutný...
Na každého z nás, zvláště v období před Vánoci a po Novém roce, různou intenzitou působí reklama z četných letáků, které nacházíme chtěně nebo nechtěně u vchodových dveří, či v poštovních schránkách, ale také v moderních sdělovacích prostředcích počínaje novinami, přes televizi či rozhlas a internet konče.
Když si přečteme zdůvodňovací zprávu devizové intervence rady České národní banky (www.cnb.cz, zápis ze zasedání rady ze dne 7.11.2013) nebo názor bývalého víceguvernéra Luďka Niedermayera (idnes.cz, 8.11., „Oslabení koruny ekonomice prospět nemusí“), neubráníme se dojmu, že avizovaná devizová intervence centrální banky je pouze výstřelem do prázdna.
Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.