Mgr. René Šifta

Mgr. René Šifta, po absolvování Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v roce 2006, se v praxi specializuje na medicínské a zdravotnické právo v advokátní praxi Mgr. Jiřího Zbořila, kde zastupuje a obhajuje lékaře při soudních jednáních trestně právního charakteru. Své praktické znalosti dále předává jako odborný asistent v Ústavu pro studium odborných předmětů a praktických dovedností Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci, kde se zaměřuje na trestní odpovědnost lékaře. Je činný jako lektor a vysokoškolský pedagog medicínského a zdravotnického práva na řadě českých vysokých škol. Pravidelně se účastní řady odborných grantových programů a konferencí a spolupracuje s lékařskými odborníky z lékařských fakult v rámci celé České republiky. Od roku 2014 je lektorem předmětu Trestní odpovědnost lékaře a správní trestání na úseku zdravotnictví v rámci profesně vzdělávacího programu MBA Management ve zdravotnictví na Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a na European Business School SE.
person
Zdravotnická dokumentace v době pandemie C-19

Zdravotnická dokumentace v době pandemie C-19

Pandemická krize vytvořila netradiční situace, které se stávají skutečnou výzvou pro zdravotnický personál, který s vypětím všech sil vykonává svědomitě svoje povolání. I když je vše nové pro všechny, tedy jak lékaře a sestry a ostatní zdravotnický personál, tak pro samotné pacienty. Tedy nové příznaky nemoci, nové anamnézy nebo nové léčivé prostředky a postupy. I přesto ale řada předchozích věcí zůstává a jednou z nich je zdravotnická dokumentace. Spravování zdravotnické dokumentace, tedy kvantita a kvalita obsahu obsaženého ve zdravotnické dokumentaci, může být velmi podstatným důkazem při řízeních a to jak civilního, tak i trestního charakteru. Zdravotnická dokumentace se tak stává průkazným a stěžejním článek při dokazování viny, výši trestu anebo odpovědnosti za způsobenou újmu a škodu na zdraví.

Přečíst celý článek
person
Pacient na útěku před C -19

Pacient na útěku před C -19

V současné kovidově-pandemické situaci, kdy jsou přetížené nemocnice a kdy se střídají pacienti a personál za sebou v rychlých sledech, tak není ani možné postřehnout o jaké konkrétní osoby se jedná. U poskytovatelů zdravotních služeb, tedy nemocnicích, jsou zřízené speciální kovidové jednotky, kde leží pacienti s nemocí kovid a stejně tak jsou zachovány oddělení, kde leží pacienti i s „běžnými„ a tedy jinými nemocemi. Na pořad dne přichází otázka, jestli je povinností zdravotnického zřízení hlídat pacienty, aby svévolně neopustili nemocnici a to s cílem se již nevrátit?

Přečíst celý článek

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.