Well-being a štěstí – faktory životní pohody a „dobrého bytí“ manažerů a lidí v organizacích (2. díl)

V 1. dílu tohoto článku jsem zmiňoval, kde podle studií faktory štěstí a pohody nehledat a také dva z hlavních faktorů „druhé strany mince“, co ukazují vědecké výzkumy, že ke štěstí vede

Druhá strana mince – co nás skutečně dělá šťastnějšími (pokračování z 1. dílu)

 

Laskavost

  • Podobně jako u vděčnosti, také laskavost, kterou vám projeví ostatní nebo kterou prokážete druhým, vás činí šťastnějšími. Navíc, laskavost je jedna z našich charakterových silných stránek. Zkuste třeba pět náhodných skutků laskavosti (kupte kávu cizímu člověku, přispějte 100,- Kč na věc, na které vám záleží, vložte drobné do parkovacího automatu i když někde zastavíte na 5 minut, umyjte nádobí vašemu unavenému partnerovi…). Za peníze (nebo čas) si můžete koupit štěstí, pokud je budete utrácet a věnovat na správné věci, tedy spíše pro ostatní, spíše než za sebe (Dunn, 2014).
  • Manažerská aplikace – Zkuste domyslet sami a třeba se podělte o inspiraci s ostatními v komentářích.

 

Sociální spojení

  • Díky silnějším sociálním vazbám jste nejen šťastnější, ale i zdravější. Např. hovořit s cizími lidmi nás dělá šťastnějšími (pro mě jako pro introverta je to docela obtížné). Procvičte si ku příkladu časovou hojnost, tedy ocenění volného času nad penězi. Pomůže vám to být více společenskými.
  • Manažerská aplikace – Nejde o sociální sítě, ale spojení, které vytváří firemní/organizační kulturu. Opět prostor pro kreativitu a neotřelost, včetně „manažerských“ procházek a vnímání lidí, naslouchání… Inspirací mohou být i kruhová sdílení a transparentní kruhová komunikace. Ostatně do diskuse o využití této formy komunikace a sociálního spojení můžete vstoupit v létě 2024 na festivalu Kruhy v Kruzích.

 

Flow/plynutí

  • Dělat to, co zahrnuje určitou dovednost, nás uvádí do stavu flow (obr. 1) a cítíme se pak lépe a cílevědoměji (Csikszentmihalyi, 2015).
  • Mezi vlastnosti flow patří náročné, ale dosažitelné cíle, činnosti, které vyžadují soustředění, činnosti skutečně odměňující (lajky na sociálních sítích nestačí) nebo „nadčasovost“, kdy se nám zdá, že čas uplyne velmi rychle, protože jsme něčím pohlceni.

 

 

Obr. 1 – Stav flow (plynutí, optimální prožívání).

Zdroj: Vlastní zpracování podle Csikszentmihalyi (2015)

 

 

Meditace (a ovládání mysli)

  • Toulavá mysl nás nutí mít ze sebe špatný pocit. Bohužel naše mysl se potuluje zhruba 50 % času! Proto meditace (zde meditace milující laskavosti) pomáhá omezit toto toulání mysli a dělá nás šťastnějšími. Procvičujte si růstové nastavení mysli (= většinu věcí lze zlepšit díky nasazení a úsilí) oproti fixnímu myšlení, kdy si myslíte, že se vaše okolnosti nezmění a nikdy se nezlepší (Dwecková, 2015). Skvělým tipem je zaměřit se na učení, ne na výsledky! Budete tak šťastnější, i když „nedosáhnete“ svého cíle, protože jste se během cesta a učení něco naučili.
  • Manažerská aplikace – Co myslíte vy? Mohla by pomoci třeba 5-ti minutová meditace? Ve výrobě je to něco jiného než v kanceláři, ale meditace (stačí se soustředit na svůj dech) není ztrátou času a produktivity. Ani to není žádná „ezo-duchařina“.

 

Cvičení

  • Cvičení je (společně se spánkem) zázračná pilulka štěstí. Pozitivních účinků cvičení na mozkové funkce a kognitivní schopnosti je mnoho (Hilman, 2008). Zkuste 30 minut denně (jako minimum se doporučuje 150 minut fyzické aktivity týdně). Nemusí to být intenzivní nebo namáhavé, stačí rozhýbat své tělo, nejlépe v přírodě a hravou formou. Já osobně praktikuji Nordic Walking a Lesní mysl.
  • Manažerská aplikace – O Lesní mysli ve formě lesní kanceláře jsem vedl webinář i napsal krátký článek. Lekce Nordic Walking pro členy firmy nebo společné firemní výšlapy Nordic Walking, které mohu já nebo kolegové instruktoři nabídnout, jsou dobrou příležitostí spojit více prvků, přispívajících ke štěstí. Zážitek, sociální propojení, cvičení, laskavost i flow a vděčnost. Když se dobře povede přispěje taková věc i k lepšímu spánku.

 

Spánek

  • Dostatek spánku (stále omílaných alespoň 7 hodin denně) je extrémně důležitý (Walker, 2018). Spíte-li méně, riskujete zhoršení svého fyzického i duševního zdraví, kognitivních funkcí a nálady. A to přesto, i když všechno ostatní děláte správně.
  • Manažerská aplikace – Jsou organizace, které se spánkem či nějakou formou „nappuccina“ experimentují. Pro manažery často tkví překážka v měření efektu a návratnosti času, investovaného k tomu „dát si dvacet“ a dopadu na výkonnost a produktivitu.

 

 

Můžete změnit pohled na štěstí, pohodu a prospívání jako manažeři?

Štěstí, pohoda a prospívání v manažerském životě nejsou nepřáteli či překážkami efektivity, produktivity, výkonnosti, růstu, štíhlosti a dalších vzývaných atributů organizačního úspěchu. Ani nikterak nevyvazují z osobní odpovědnosti. Není na tom nic zženštilého, slabošského či přecitlivělého.

V jednom z minulých článků jsem se dotkl manažerů štěstí. Domnívám, se, že jejich práce by jen měla být v souladu s výsledky a doporučeními výzkumů, které se prezentují např. ve zmiňovaném kurzu na Yale University.

 

 

Co ještě může ke štěstí pomoci? 

  • Využijte své silné stránky - Dobrá práce nás nedělá šťastnými, ale používání našich silných stránek charakteru v práci ano (i při studiu). Můžete si udělat osobní test – v angličtině nebo v češtině. Rád vám výsledky zprostředkuji a dám doporučení.
  • Stanovte si lepší cíle - Sejde z očí, sejde z mysli opravdu funguje. Stanovte si zcela konkrétní cíle (opravdu SMART).
  • Praktikujte WOOP
    • Wish (přejte si - přemýšlejte o tom, co chceš).
    • Outcome (výsledek - přemýšlejte/fantazírujte o tom, jak skvělé by bylo, kdybyste tohoto cíle dosáhli).
    • Obstacle (překážka - přemýšlejte o tom, jaké překážky by vás mohly zmařit).
    • Plan (plánujte - přemýšlejte o tom, jak tyto překážky překonáte, pokud se objeví).

 

Odkazy

Celý kurz ke Vědě o well-being je mnohem podrobnější, s více tipy a návody ke každé z „intervencí pro štěstí“, jak se jim říká. Videa z kurzu (bez pracovních listů, přepisů apod.) si můžete prohlédnout zde na YouTube (v angličtině, zapněte si české titulky).

 

Nově Laurie Santos vyvinula i kurz o štěstí pro teenagery. Na videa (v angličtině, zapněte si české titulky) se můžete podívat zde.

 

Odkazovaná literatura

  • CSIKSZENTMIHALYI, Mihaly. Flow: O štěstí a smyslu života. Praha: Portál, 2015. 326 s. ISBN 978-80-262-0918-8.
    • Originální název Flow: The Psychology of Optimal Experience (Flow – psychologie optimální zkušenosti) možná není tak marketingově chytlavý, ale je mnohem přiléhavější.
  • DUNN, Elizabeth. Happy Money: The Science of Happier Spending. New York: Simon & Schuster, 224 s. ISBN 978-1451665079.
  • DWECK, Carol. Nastavení mysli: Nová psychologie úspěchu, aneb, naučte se využít svůj potenciál. Brno: Jan Melvil Publishing, 2015. 303 s. ISBN
    978-80-87270-75-2.
  • HILLMAN, Charles, ERICSON, Kirk, KRAMER, Arthur. Be smart, exercise your heart: exercise effects on brain and cognition. Nature Reviews Neuroscience(2008) 9, 58–65.
  • LYUBOMIRSKY, Sonja. The How of Happiness: A New Approach to Getting the Life You Want. London: Penguin Books, 2008. 384 s. ISBN 978-0143114956.
  • LYUBOMIRSKY, Sonja. The Myths of Happiness: What Should Make You Happy, but Doesn't, What Shouldn't Make You Happy, but Does. London: Penguin Books, 2014. 320 s. ISBN 978-0143124511.
  • MYERS, David, G. The American Paradox: Spiritual Hunger in an Age of Plenty. New Haven: Yale University Press, 2001. 414 s. ISBN 978-0300091205.
  • NISKERSON, C., SCHWARZ, N., DIENER, E., KAHNEMAN, D. Zeroing in on the Dark Side of the American Dream: A Closer Look at the Negative Consequences of the Goal for Financial Success. Psychological Science, 2003, 14(6), 531-536.
  • WALKER, Matthew. Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění. Brno: Jan Melvil Publishing, 2018. 414 s. ISBN 978-80-7555-050-7.

 

 

 

Ceny študijných programov uvedené na webe sú bez DPH.