Cíl modulu:

Změnu můžeme pokládat za jednu z mála konstatnt v zaznamenané historii lidstva. V různorodých společnostecha společenstvích lze mnoho historických „vítězů“, stálých i dočasných charakterizovat jejich společnou schopností efektivně řídit a využít změnových situací. Také v manažerské práci můžeme směle prohlásit, že management a změna jsou synonyma. Je nemožné podniknout cestu, aniž bychom znali její účel, byli si vědomi, kudy si přejeme, aby vedla, a s kým na ní chceme jít. Řízení změny je o zvládání komplexnosti cesty. Je o hodnocení, plánování a implementaci provozních, taktických a strategických „cest“. Změna je předmětem studia a výzkumu mnoho let. R“zné filozofie, teorie, modely a techniky se snaží s větším i menším úspěchem a hodnověrností, jak udržitelným způsobem zvládnout osobní či organizační změnu.

V rámci modulu o managementu změn bych byl rád, abychom si společně se studenty uvědomili, že řízení změn je komplexním, dynamickým a náročným procesem, spíše než jen sadou nějakých receptů nebo krabičkou s pilulkami proti bolesti. Věřím, že řízení změny nnikdy není o volbě mezi technologický, organizačním či na lidi orientovaným řešením, ale vždy pro nejlepší dosažení souladu a výsledků zahrnuje jejich kombinaci a integrované strategie.

Obsah modulu:

V rámci modulu budou rozebírána rozmanitá témata týkající se změny, její teorie a praktických poznatků, jao např. John Kotter – 8 chyb a 8 kroků ke změně, matematika a modely ve změně, výkon a odpor ke změně, GROW – Koučování ke změně, změna a sebeúcta, Lewin-Scheinův model, promítání osobních úrovní, identita, role, hodnoty, přesvědčení, schopnosti a kompetence, chování a způsob jednání, prostředí, spouštěče změny v organizaci a jejich diskuse, brzdy změn v organizaci a jejich diskuse (např. s využitím analýzy silového pole), 8 chyb v průběhu změny v organizaci a jejich diskuse, změna v organizaci ve vztahu k 8 krokům zvládnutí změny dle Johna Kottera, změna a Váš osobní přístup k ní (třeba s využitím neurologických úrovní), změna v organizaci z pohledu modelu dle Lewina a Scheina, změna vers vize změny a její komunikace, diskuse faktorů u změny, která narazila na odpor / nebyla dotažená / proběhla až „příliš snadno“, Váš pohled na změnu ve vztahu k implementaci strategie, zvládání osobní změny vers organizační změny z pohledu manažera  (tedy Vás).

Ing. Libor Friedel, MBA

Ing. Libor Friedel, MBA---

Garant programu MBA strategický management

S EBS spolupracuje od roku 2012. Vyučuje v předmětech Strategický management, Strategické techniky a analýzy, Tvorba podnikové vize, Management změn, Project Management (anglicky) a Innovation Management (anglicky).