Ekecheiría v 21. století, aneb jak by se měl právník dívat na MS 2014 ve fotbale

Můj červnový příspěvek do blogu bude poněkud odlišný, než nač jste ode mne zvyklí. Tak jako každé čtyři roky i letos se Česká republika, Evropa spolu s nimi i celý svět na chvíli zastavil, aby celou svou pozornost věnoval měsíci sportu – mistrovství světa ve fotbale. Jak nás rádi poučí i zkušenosti římských císařů – není nad úsloví panem et circenses a nic tak nepřekryje každodenní problémy, někdy i opravdu zásadního charakteru, jako je tenká vrstva laku v podobě zábavy pro všechny.

Tak jako ostatně celý svět, i já této vášni propadám – ostatně, proč bych zrovna já měl být výjimkou – vezměte si třeba odhady FIFA, která uvádí, že finále minulého mistrovství světa (minimálně nějakou jeho část) shlédlo přes 900 milionů lidí, což z něj dělá jeden z nejsledovanějších pořadů v celé historii lidstva. Celkově pak za měsíc sportovních klání alespoň některý ze zápasů viděl, dle stejných zdrojů 3,2 miliardi lidí – což tvoří 42% celé populace země – a to se samozřejmě „napevno“ počítají pouze údaje za sledování v domácnostech, protože nelze odhadnout počet lidí sledujících fotbal v restauracích či na jiných místech s velkoplošnou přenosovou technikou.

Bez nadsázky je tedy možné říct, že se na měsíc ve světě neděje nic sledovanějšího, než právě fotbal. Jistě se shodneme, že sledovanost nemusí nutně přímo úměrně korelovat s důležitostí, ale těžko bychom mohli rozporovat tezi, že pokud by chtěl někdo oslovit celou zemi, jen stěží by našel vhodnější chvíli, než při přímém přenosu finálového utkání MS ve fotbale, nejlépe mezi Brazílií a Čínou, někdy v 75. minutě za stavu 0-0.

394__The_300_Spartans_Prostředek, jak oslovit svět tedy máme, máme i příležitost, ale co tak říct? Obloukem se můžeme vrátit třeba do starověku, se kterým máme spojen mýtus o všeobecném posvátném míru, přerušení všech válečných konfliktů po dobu trvání olympijských her. Skutečnost byla mnohem mírnější – ekecheiria, tedy zmiňovaný zákaz ozbrojených konfliktů, byl striktně omezen pouze na území kraje Západní Řecko – dnes bychom mohli říct, že na konkrétně prefekturu Elis – jinde se bojovat vesele mohlo a také bojovalo. Je ovšem pravda, že Thúkydidés nám na příklad zprostředkovává případ, kdy Sparťané příměří porušili, napadli městečko Lepreon, které se nachází právě v oblasti Západního Řecka a byli za to odsouzeni k úhradě 200 000 drachem (přičemž průměrný výdělek dělníka té doby byla 1 drachma za odpracovaný den). Jen pro doplnění dodávám, krásnou a ryze klasickou obranu Sparťanů, kteří prostě tvrdili, že oznámení o zahájení svatého příměří v době útoku ještě nedostali.

Můžeme dnešnímu světu říci, aby přestal na měsíc bojovat, slyšel by nás a hlavně – přestal by, třeba i za cenu takto drakonických postihů? Asi sotva že? Dobrá, tak jinak, co třeba světu říci, kdo mu vlastně celou tuto šou předvádí? Myslíte si, že je to Latinská Amerika, nebo snad Brazílie? Chyba lávky – organizací, která o sobě hrdě prohlašuje, že se jedná o neziskovou organizaci, která pořádá MS ve fotbale je FIFA - Fédération Internationale de Football Association (mezinárodní federace fotbalových asociací). Tato organizace sdružuje 209 členských států (což je více, než Mezinárodní olympijský výbor) a má na svých rezervách téměř 1,5 miliardy dolarů. Mysleli jste si, že pořádající země vidí z MS nějaké přímé zisky – na příklad z televizních práv? Nikoliv – ty jdou přímo do kapes FIFA. Organizace, kterou zmítají korupční skandály, vedle kterých vypadá i víno ex-hejtmana Ratha jako docela malé zpropitné.

Zajímá nás třeba to, že místo, abychom společným úsilím směřovali k vyhlašování všeobecného příměří po dobu šampionátu – směřujeme k tomu, abychom suspendovali po dobu jeho trvání zákony? Zajímá nás, že v Brazílii platil všeobecný zákaz pití alkoholu na stadionech, do chvíle, než přišli zástupci FIFA a jejich hlavní sponzor – pivo Budweiser a řekli: „Takhle ne přátelé – chcete mistrovství? Dobře, zařiďte prodej piva na stadionech!“ A zajímá nás, že Brazilci skutečně přijali takový zákon, kterému se posměšně říká Budweiser law, nebo Budweiser act, kterým tento zákaz dočasně odvolali?

Je pro nás důležité, že po dobu konání MS v Jižní Africe v roce 2010 bylo zřízeno celkem 56  zvláštních soudů, aby zrychlily proceduru stíhání výtržníků? Zajímá nás, že MS ve fotbale v roce 2022 bylo přiděleno Kataru, a to za všeobecně tolerované korupce, přes výslovné doporučení nepořádat fotbalový svátek ve státě, nebo alespoň v termínu, kdy teploty ve stínu běžně dosahují 40 stupňů? Je pro nás důležité, že v Brazílii lidé protestují proti vysokým nákladům na pořádání mistrovství, nebo že při stavbě novodobých a hypermoderních chrámů sportu v Kataru už bylo potvrzeno několik úmrtí dělníků, z části i kvůli nelidským pracovním podmínkám?

Ano, to vše nás určitě zajímá a měl by nám všem o tom někdo povědět – ale raději až po mistrovství, co myslíte? Pak bude více času se nad tím zamyslet – teď nás nerušte, je fotbal!

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.